Miód tymiankowy – właściwości i zastosowanie.
Miód tymiankowy zasadniczo pochodzi z Grecji, jego produkcja nie jest w Polsce popularna – ale coraz chętniej jest on sprowadzany do naszego kraju z uwagi na rosnący popyt. Jak wygląda i smakuje miód tymiankowy? Jego barwa jest ciemna, czasem lekko brunatna, bursztynowa. Nieco jaśnieje on po procesie krystalizacji. Natomiast cechuje się on dość intensywnym, delikatnie korzennym i ziołowym, ale przyjemnym aromatem, lekko przypominającym woń tymianku. Za ten aromat w dużej mierze odpowiada tymol – składnik olejku eterycznego tymianku.
Miód tymiankowy – jakie ma właściwości?
Miód przede wszystkim składa się z węglowodanów – glukoza i fruktoza to najważniejsze cukry w nim zawarte i stanowią około 80% masy produktu. Jednak miody, w tym miód tymiankowy, zawierają także pewne ilości składników bioaktywnych. Ilości na tyle niewielkie, że nie czuje się ich obecności podczas smakowania miodu, ale jednocześnie obecne w takich ilościach, by miód miał działanie prozdrowotne. Wśród takich związków można wyróżnić: kwasy organiczne (fenolowe), flawonoidy, witaminy (głównie z grupy B), składniki mineralne (w ilościach śladowych, np. wapń, żelazo, miedź, mangan, fosfor, cynk, potas, sód).
Właściwości miodu tymiankowego obejmują zatem przede wszystkim działanie przeciwbakteryjne, immunomodulujące, łagodnie przeciwzapalne, ale nie tylko. Bardzo ważnym odkryciem w kontekście właściwości miodu tymiankowego było badanie z zastosowaniem tego miodu na komórkach nowotworowych – konkretnie komórkach raka piersi, prostaty i endometrium. Okazało się, że miód tymiankowy może w pewien sposób zapobiegać rozwojowi tego typu nowotworów. Drugim ważnym zastosowaniem miodu tymiankowego jest ochrona serca. Wykazano, że zawarte w miodzie tego rodzaju antyoksydanty i flawonoidy mogą działać protekcyjnie na komórki mięśnia sercowego, szczególnie w sytuacjach jego dużego obciążenia. Czyli na przykład przy wysokim poziomie aktywności fizycznej albo też stresu.
Miód tymiankowy w ciąży i nie tylko
Jeśli chodzi o przeciwwskazania co do stosowania miodów, to na pewno dotyczą one niemowląt. Bowiem spożycie tego rodzaju produktów może wiązać się z dostarczeniem do organizmu bakterii, z którymi organizm niemowlęcia może radzić sobie z trudnością. Jednak dla dorosłych jest to produkt zupełnie bezpieczny, także w ciąży (chociaż tutaj zalecenia są takie, iż warto również ograniczyć jego spożycie – nie trzeba zupełnie go eliminować). Pamiętajmy, by w żadnym przypadku nie poddawać miodu działaniu wysokiej temperatury (powyżej 40 stopni), gdyż wtedy straci on większość dobroczynnych związków.